SETAP-Sürekli elyaf takviyeli termoplastik kompozit boru üretimi

Proje desteği ve no.: TÜBİTAK/TEYDEB -1501 / 3080574
Süresi : 36 Ay / Nisan 2008 – Mart 2011


Proje Özet Bilgisi

Dünya’da yaygın olarak üretimi gerçekleştirilen termoplastik esaslı (özellikle polietilen) borularda yüksek işletme basınçlarına çıkıldıkça sözkonusu boruların gerek üretim zorluklarından gerekse maliyet artışından kaynaklanan güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Mevcut üretim yöntemleri ile standart çaplarda (400 mm ve altındaki çaplar) en fazla 32 barlık basınca dayanabilen borular üretilmekte, daha yüksek basınçları taşıyabilecek plastik borular üretilememektedir. Bu değerin üzerindeki çaplardaysa maksimum üretim basıncı değerleri boru çapı büyüdükçe daha da düşmektedir.

Bu sorunların üstesinden gelmek için bu projede polietilen boruların sürekli elyaflarla takviye edilmesi yoluyla polietilen borunun dayanımı artırılarak yeni bir ürün olan termoplastik kompozit boru geliştirilmiştir. Geliştirilen bu borulardaki termoplastik matris, kimyasal dayanımı ve bariyer özelliği en yüksek olan malzemelerin başında gelmektedir. Bu sayede ilk yüksek basınçlı boru uygulamalarından olan çelik borulara ve onun ardından gelişen termoset kompozit borulara son yıllarda gelişen ve kısa sürede üstün gelmesi beklenen çok güçlü bir rakiptir.

Proje kapsamında, elyaf ve yapıştırıcı performansları değerlendirilip optimize edildikten sonra, iki farklı yöntemle tüm boru çaplarını kapsayabilecek bir termoplastik kompozit boru üretim sistemi geliştirilerek bu sistemlere ait pilot üretim hatları imal edilmiş ve yapılan denemelerle ürünlerin performansları doğrulanmıştır. Bu sayede özellikle büyük çaplarda Dünya’da ilk özelliği taşıyan bir ürün geliştirilmiştir.

Proje Detaylı Tanıtımı

Setap (TÜBİTAK/TEYDEB)

Setap (TÜBİTAK/TEYDEB)

Setap (TÜBİTAK/TEYDEB)