PIPEX - Boru üretimine uygun çapraz bağlanabilir polietilen üretimi ve proses tasarımı

Proje destek mekanizması ve proje no.su : TÜBİTAK/TEYDEB -1501- 3130135
Proje başlangıç – bitiş tarihi: 01.03.2013 – 31.03.2015


Proje Özet Bilgisi

Polietilen düşük maliyeti, kolay işlenebilmesi, kimyasallara karşı dayanımı, aşınma dayanımı ve zehirli olmaması gibi avantajları sayesinde en çok kullanılan polimerlerden biridir.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan çapraz bağlanabilir polietilen üretiminin amacı malzemenin yük altındaki termal dayanımını arttırmaktır. Polietilen borular için maksimum kullanım sıcaklığı 60°C civarında iken; çapraz bağlı polietilen (PEX) boruların kullanım sıcaklığı başlangıç yoğunluğuna ve çapraz bağlanmanın derecesi ve tipine bağlı olarak en az 100°C’ye yükselebilmektedir. Bu sayede PEX borular sıcak su dağıtımında, yerden ısıtma sistemlerinde ve radyatörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Proje kapsamında PEX boru üretimine uygun polietilen harmanlar elde edilecek ve bu harmanlar kullanılarak çapraz bağlanabilir polietilen (XLPE) üretimi için formülasyon geliştirilecektir. Ayrıca XLPE üretimi için simülasyon programları desteğiyle prosese özel olarak ekstrüder vida-kovan sistemi tasarımı geliştirilecektir.

PIPEX

PIPEX

PIPEX