METASTIC - Metal-Plastik Ara Yüzeylerinin Yapışma Özelliklerinin Geliştirilmesi

Proje desteği ve no. : TEYDEB 1501 / 3080079
Süresi : 55 ay / Haziran 2006 – Mart 2011


Proje Özet Bilgisi


Plastik boru uygulamalarında, plastik boruları birbirine bağlamak için metal (insert) üzerine plastik enjeksiyon teknolojisi ile üretilen metalli bağlantı elemanları (nipel) kullanılmaktadır.

Kullanılan bu bağlantı elemanlarının en büyük kalite özellikleri ise basınç altında içlerinden geçen sıvıyı metal ile plastik arasındaki arayüzeyden sızdırmamaları ve uygulanan belirli seviyedeki döndürme kuvveti ile plastik içindeki metalin plastikten ayrılmamasıdır.

Uygulamada çok önemli olan bu kalite parametrelerini yakalayabilmek için bağlantı elemanlarında kullanılan metallerde, suyun hareket yolunu uzatmak için sızdırmazlık kanalları ve metalin plastikten tork etkisi altında ayrılmasını engellemek için mekanik kilitleme tırnakları (tork tırnakları) gibi birtakım geometriler kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemler sızdırmazlık ve tork dayanımı için hiç bir zaman %100 çözüm olamamıştır.

Bu amaçla kullanılan sızdırmazlık kanalları ve tork tırnakları, kullanılan metalin ağırlığını artırmakta ve bağlantılı olarak daha fazla metal için daha fazla plastik kullanıldığından kullanılan plastiğin de ağırlığını artırmaktadır. Sonuçta maliyeti fazla, boyutları büyük ve performansı yeterli olmayan bir ürün ortaya çıkmaktadır.

Bu projede, bağlantı elemanlarında kullanılan sızdırmazlık kanalları ve tork tırnakları tamamen ortadan kaldırılmış, bunların yerine metal ile plastik arasındaki sızdırmazlık ve tork dayanımı metal ile plastik arasında oluşturulan kimyasal bağlanma yoluyla sağlanmıştır.

Metastic (TEYDEB)

Metastic (TEYDEB)

Metastic (TEYDEB)