AIRCORE - Enjeksiyon kalıplarında karmaşık geometrilerin oluşturulması için havalı maça geliştirilmesi

Proje destek mekanizması ve proje no.su: TÜBİTAK-1501 – 3120748
Proje başlangıç – bitiş tarihi: 01.10.2012 – 30.06.2014


Proje Özet Bilgisi

Plastik sektörünün gelişmesi ve plastikler üzerine yapılan araştırmaların çoğalmasıyla birlikte hem maliyet hem de fiziksel açıdan, plastik malzemeler metal malzemelere göre tercih edilir hale gelmiştir. Plastik çeşitleri her geçen gün artmakta ve hayatımızda kullanıma girmektedir.

Plastik enjeksiyon (Fittings) kalıplarında conta kanalını oluşturan keskin köşeyi oluşturabilmek için günümüz teknolojilerinde katlanır maça (Collapsible Core) ve hafızalı maça (Memorial Core) haricinde bu kanalı oluşturacak bir teknoloji bulunmamaktadır.

Bu projenin amacı, fittings ürünlerinde keskin conta kanalını oluşturmak için şişirme esaslı yeni bir kalıplama tekniği geliştirmektir.Bu teknik iki tarafı keskin olan conta kanalını oluşturmada katlanır maçaya bir alternatif olacaktır.

Şişirme tekniği kullanılan kalıpların üretim maliyetlerinin katlanır maçalı kalıplardan daha uygun olacağını öngörmekteyiz. Sebebi ise şişirme tekniği kullanılan kalıplarda hareketli parça sayısının daha az olmasıdır. Bir kalıbın tasarımını ve üretimini zorlaştıran en önemli unsur kalıp içerisinde çalışan hareketli parçaların fazlalığıdır. Kalıptaki hareketli parça sayısının artması kalıptaki aşınmaları da doğru orantılı arttırmaktadır. Bu da kalıp bakım zamanlarını kısaltmaktadır.

AirCore (şişirme maça) kullanılan kalıpların detaylarının daha az olmasının tasarım ve imalat bakımından kalıp üretim maliyetlerine yansıyacağı aşikardır. AirCore kullanılan kalıplarda hareketli parça sayısının az olması sebebi ile iç soğutma daha sağlıklı yapılabilmektedir.

Bu çalışma sonrası elde edilen tasarruf miktarı bir ürünün maliyetinde göz ardı edilemeyecek kadar büyük ve karlıdır.

AIRCORE

AIRCORE

AIRCORE