Özkaynaklı Projelerimiz

FLOPİPE

Projemizde plastik boruların deniz dibi su taşımacılığında kullanılması için yeni bir döşeme tekniği ve bu tekniğe uygun boru birleştirme metodu ve buna uygun yüksek yoğunluklu polietilen boru geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede öncelikli olarak sistem tasarımı gerçekleştirilecek. Özellikle çok uzun deniz geçişlerinde deniz derinliğinin de çok fazla olduğu durumlarda boru hatlarının deniz dibine döşenmesi son derece zor ve zahmetli, hatta bazı durumlarda imkânsız olmaktadır.

STABİCOMBİ

Boru eşit et kalınlığına sahip iki PPR tabaka ve bu tabakalar arasında yer alan alüminyum folyodan oluşmaktadır. Borunun avantajı, havadaki oksijeni içindeki akan sıvıya geçirmemesi ve termal uzamasının çok sınırlı olmasıdır. Diğer alternatiflerinden farkı, içteki alüminyumun dış boru etinin dış kısmına yakın bölgede değil, tam ortasında yer almasıdır. Bu şekilde, özel tasarlanan tıraşlayıcısıyla kullanıldığında çok kısa sürede montaj ve minimum oksijen geçirgenliği sağlar.

SARBORTECH

Geliştirilecek sarmal boru üretim teknolojisinde boru kesit geometrisini alt taban üzerine belirli aralıklarla sarılmış profiller oluşturacaktır. Alt taban ve profil kendi ekseni etrafında dönen mandrel üzerine belirlenmiş genişlikte yani hatvede sarılacaktır. Alt taban borunun iç yüzeyini oluşturacak ve taşıyıcı profilleri üzerinde barındıracaktır. Profiller boru dayanım değerlerine göre hesaplanmış alt taban üzerindeki geometrilerdir. Profillerin kesitleri dairesel, elips ve trapez olabileceği gibi dörtgen kesitli de olabilecektir. Yeni teknolojide Alt taban ile profil aynı anda üretilebilecektir.

MIRACLE

Miracle Topraksız Tarım Sistemi’nde, klasik topraksız tarım sistemlerinden farklı olarak, destekleyici materyal yerine bitkinin gövdesini yeryüzüne dik şekilde tutacak plastik aksamlar kullanılmaktadır. Bu sayede kökler kültür çözeltisinin içinde hiçbir dirence veya desteğe maruz bırakılmadan serbest bir şekilde askıda durmaktadır. Köklerin askıda bulunduğu kültür çözeltisi içerisinde bitkinin gelişimi için gerekli olan besin maddeleri optimum oranda bulunmaktadır. Dolayısı ile bitki sürekli bir biçimde besin maddelerini emer ve yüksek hızla gelişimini devam ettirir. Toprağın bitkinin köküne uyguladığı stresi ortadan kaldırarak, bitkinin normal tarım sistemlerine göre ortalama 2 kat daha hızlı büyümesini sağlayan sistemdir.

Özkaynaklı Projelerimiz

Özkaynaklı Projelerimiz

Özkaynaklı Projelerimiz